Kuchyňská pracovní deska a její výběr. Na co si dát pozor?

Pokud zrovna vybíráte kuchyni nebo se na to chystáte, tak jste už určitě alespoň trochu nakousli téma výběru kuchyňské pracovní desky. Přece jen je to nejvíce namáhaná část kuchyně! Pracovní deska musí být odolná, aby vydržela bouchání, škrábance nebo vysoké teploty, ale zároveň musí být stylová a ladit s celým vizuálem kuchyně. Dnes už máme naštěstí opravdu širokou nabídku materiálů, které lze pro kuchyňskou desku použít! Pojďte se s námi podívat na ty nejčastější možnosti.

Pracovní deska kuchyně

Laminátová kuchyňská pracovní deska

Nejčastější řešení, které v českých kuchyních vidíme, je právě laminát. A co že to vlastně ten laminát je? Jedná se o tlakem nalisované dřevotřískové jádro, na jehož povrchu je laminátová vrstva se zaoblenou hranou - pracovní plocha.  Nejčastěji se vyrábí v tloušťce 38 mm a zdobí jej opravdu široká paleta barevných provedení - od jednobarevných, mozaikových až po imitace dřeva, kamene či betonu - vybrat si můžete jak do světlých tak i do tmavých kuchyní. Materiál je také tepelně odolný, proto se pro pracovní plochy v kuchyni laminát dokonale hodí.

Výhodou je kromě široké barevné škály i možnost volby stejné barvy pro kuchyňské skříňky. Získáte tak jednotící linku, kterou je snadné respektovat a především máte jistotu, že se opravdu bude jednat o stejný odstín barvy. Nevýhodou může být snadné poškození plochy.

Výběr laminátů na showroomu

Právě laminátová deska nabízí nejen širokou nabídku barevných možností provedení, ale také je velmi cenově přijatelná. Na našem showroomu najdete mnoho vzorků, z kterých si můžete vybírat.  

Pracovní deska v kuchyni

Pracovní deska z přírodních materiálů

Přírodní materiály se do interiérů vrací čím dál častěji. Nejen jako vzory na dekoracích a vybavení bytu, ale i ve své ryzí podobě. A tak i kuchyňské desky můžete objednávat v přírodním dřevěném masivu nebo čistém přírodním kamenu. Když se rozhodnete pro masiv v podání kuchyňské desky, tak budete moci vybírat ze vzorů tvrdého dřeva. Jeho lamely jsou poté slepeny vodě-odolným lepidlem a celkově ošetřeny speciálním hydrofobním olejem, který zajistí nenasákavost přírodního materiálu. Toto ošetření je potřeba pravidelně opakovat, abyste si zajistili dlouhodobou výdrž materiálu. Nebo je možné využít ošetření pomocí epoxidových pryskyřic, jejichž nátěr se opakovat nemusí.

Nevýhodou masivního dřeva ale může být právě intolerance k dlouhodobému působení vody. Stejně tak by se na masivní pracovní desku neměly pokládat horké předměty nebo na desce řezat - zůstávají zde rýhy. Proto je dobré si tuhle nelevnou investici dopředu promyslet.

Kuchyňská deska z kamene

Dalším přírodním materiálem jsou kameny. Nejčastěji se můžete setkat se žulou - a to v mnoha barevných variacích. Kámen se do kuchyně opravdu hodí! Vypadá luxusně, snáší vysoké teploty, je odolný vůči škrábancům a stačí jej pouze jednou za půl roku impregnovat. Jinak omývat pouze běžnou vodou se saponátem. Co ale může být nevýhodou, tak je vysoká cena. Rozptyl je opravdu široký a čím ojedinělejší barevné řešení, tím hlouběji do kapsy budete muset sáhnout...

Pracovní kuchyňská deska z umělého kamene

Kuchyňská deska z umělého kamene

Co ale rozhodně můžeme doporučit všemi deseti, tak je pracovní deska z umělého kamene! Získáváte tak dokonalou imitaci přírodního kamene - dokonce snad všech kamenů, a přitom se nemusíte bát negativ. Umělý kámen je vysoce odolný vůči poškrábání, lze jej vyrobit na míru do všemožných tvarů a kompozic a vybírat můžete opravdu ze široké škály. 

Proto se umělý kámen často používá i pro venkovní kuchyně - je nenasákavý, odolný vůči poničení a díky UV stabilitě si také zachovává svou barvu a nehrozí jeho vyblednutí. Vybrat si můžete ze vzorků na showroomu a dokonce si zde přímo vyzkoušet jeho odolnost! Nebojte - nože, nádobí i vidličky rádi půjčíme!

Kuchyňská pracovní deska

Pokud už tedy máte vybraný materiál z jakého chcete pracovní linku v kuchyni, tak se nezapomínejte zaměřit i na volbu výšky pracovní desky celé kuchyně. Obecně se radí, že by se pracovní plocha pro vaření měla držet přibližně 20 cm od výšky vašich loktů. Nejlepším řešením je ale přijít na showroom a vyzkoušet si, jaká výška je pro vás ideální! Možností je několik a velmi zajímavou je i například rozdělení pracovní desky na několik částí, kdy každá poskytuje jinou výšku.

Výška pracovní plochy v kuchyni

Stačí se stavit na náš showroom v Brně a na vyvzorovaných kuchyních vyzkoušet, jaká pracovní deska bude odpovídat vašim potřebám. Nebo využít našich služeb návrhů kuchyně. Těšíme se na vás!

 

Nabídka kuchyně Návrhy kuchyní