Ekologie v kuchyni není věda!

Kuchyně je vaším královstvím! Místem, kde vznikají ty nejlepší nápady a nejchutnější jídla. Snažíme se být stále lepšími a lepšími kuchaři, aby se výsledek všem líbil a především chutnal. A zároveň se všichni snažíme být i dobrým člověkem. No a právě kuchyně je také místem, kde vyprodukujeme opravdu hodně odpadu. Věděli jste třeba, že jeden Čech průměrně vyprodukuje za rok až 2,5 tuny odpadu? Je to opravdu obrovské číslo… Co se tak tedy podívat na způsoby, jak bychom mohli naší planetě pomoci a v kuchyni se chovat ekologicky?!

kuchyně schuller

Kam se všemi odpadky?

Ono připravit neuvěřitelné jídlo dá hodně práce… A to velkou část svého času v kuchyni strávíte i vybalováním potravin z jejich, mnohdy velmi nepochopitelných, odpadů. Kam s těmi odpady? Odpadků vyprodukujeme hodně, a protože v záloze žádnou jinou planetu pro bydlení nemáme (ještě) musíme se o naši Zemi starat. A tak se zaměřit například i na třídění odpadů. Český národ je ale poměrně poctivým a třídit odpad se nám daří. Umístili jsme se totiž na třetím místě v oblasti třídění odpadů.

Udělejme si to ale ještě jednodušší! Koše, rozdělené dle třídění odpadu, mohou být integrovanou součástí kuchyňských linek, aby nerušily linii kuchyní a jejich preciznost a detailnost tak mohla být zachována. Jejich umístění volte přímo u kuchyňské plochy, kde bude probíhat vaše příprava. Zkrátka vše jednoduše, po ruce a prakticky!

Otevírání skříňky může být vybaveno jednoduchým nášlapným zařízením a i když budete mít plné ruce, tak stačí jen jedno šlápnutí a vysune se vám skříňka s koši, které jsou rozděleny na plast, papír, sklo a komunální odpad či bioodpad. Jednotlivé varianty košů jsou na vašem uvážení a můžete vybírat nejen z jednoduchého dělení nádob, které jsou umístěny vedle sebe, ale také je oblíbenou variantou otočný styl košů.

Třídění odpadu

Zelená kuchyně

A co si tak do své kuchyně přinést více zeleně a přírody? Rozmístěné květináče s bylinkami jsou nejenže krásným doplňkem interiéru, a především v kombinaci s dřevěnou kuchyní vypadají naprosto autenticky, zároveň jsou ale také praktickými pomocníky při vaření. Čerstvá bazalka na Caprese salát nebo právě ustřižená snítka rozmarýnu k bramborám. Není to skvělý pocit, mít po ruce čerstvé suroviny, které jídlu dodají nejen úžasnou chuť, ale ve finále slouží i jako estetický prvek stolování?

Můžete volit květináče rozmístěné v jakémkoli zákoutí vaší kuchyně – tady máte tu největší variabilnost a jejich umístění můžete lehce měnit – jen vezmete a jdete. Dalším způsobem jsou závěsné květináče na tyči umístěné přímo u pracovní plochy. Ono přece není čas ztrácet čas! A velmi oblíbenou variantou se také stávají integrované skleníky v kuchyni – samotná přihrádka, kde můžete mít všechny bylinky na jednom místě a v prostředí, které jim bude nejvíce svědčit nebo speciální modulární systémy, které bylinkám zaručují dostatek vlhkosti i speciálního světla.

Variabilní panel v kuchyni

Ekologicky znamená také ekonomicky!

Z hlediska ekologie v kuchyni je tady ještě další téma, které by nemělo být opomíjeno. A to jsou spotřebiče. Na výběr je jich opravdu velké množství, nejen z hlediska designu a funkcí ale také z hlediska ekologie a spotřeby. Především lednice může být tichým nepřítelem. Vybírejte tedy spotřebiče, které mají pokud možno tu nejlepší ekonomickou třídu. Lednice s hodnocením A+++ se může na prvopočáteční investici zdát poměrně dost, ale když si spočítáte, kolik vám za ty roky, co bude sloužit, ušetří, tak je opravdu skvělým pomocníkem vaší peněženky! A také je skvělým pomocníkem elektrický samozavírací systém ledničky! Každému se určitě někdy stalo, že se nějakou záhadou nedovřely dveře ledničky a to se potom jen tak chladilo pánu Bohu do oken. Toho se už bát nemusíte! Systém sám se postará o dovření ledničky, pokud se náhodou úplně nedovře. Vyzkoušet můžete na našem brněnském showroomu.  

Dalším pomocníkem jsou poté i myčky na nádobí. Nejenže nám ušetří práci, ale umí zároveň i ušetřit velké množství vody. Speciální funkce umí v neuvěřitelně malém množství vody umýt několik sad nádobí. A vy si mezitím můžete odpočinout u oblíbeného seriálu.

I s osvětlením můžete být ekologičtí! Stačí jen přejít na LED osvětlení a je to! Ono totiž i LED pásky, které jsou integrovány do hran nábytku, umí dodat neobyčejný nádech celé kuchyni. Můžete z toho mít pocit, jakoby se kuchyň vznášela a vy si ji tak můžete nadpozemsky užívat. 

Podsvícení v kuchyni 

A jak se k ekologické kuchyni stavíte vy? Pokud nad novou kuchyní přemýšlíte, tak nás určitě neváhejte oslovit a my vám s ní rádi pomůžeme a vytvoříme návrh kuchyně jen pro vás!

Můžou to být malé krůčky, ale Zemi může takhle pomocí každý z nás!